Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
15 czerwca 2022
WARSZAWA: MODLITWA PRZED POMNIKIEM DRZEWA PAWIACKIEGO
14 czerwca jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Tego dnia 2022r. w Warszawie odbyły się obchody upamiętniające ofiary niemieckich zbrodni.

Główna część obchodów odbywała się na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie, gdzie miała miejsce ceremonia złożenia wieńców i wiązanek przed Pomnikiem Drzewa Pawiackiego. W trakcie tej uroczystości wybrzmiała modlitwa przedstawicieli różnych wyznań, którzy modlili się w intencji zamęczonych, pomordowanych i zmarłych ofiar nazistowskich obozów oraz tych, którzy ich doświadczyli i obecnie świadczą potomnym prawdę o tamtych nieludzkich, okrutnych czasach. Modlitwy odmówili: przedstawiciel Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, Biskup Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, przedstawiciel Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego oraz przedstawiciel Naczelnego Rabina Polski. Prawosławny Ordynariat WP w obchodach reprezentował ks. mjr Tomasz Paszko.

Kolejna cześć uroczystości odbyła się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Tam również złożono wieńce i wiązanki kwiatów przed Pomnikiem – Mauzoleum Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych.

***

14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do KL Auschwitz pierwszy transport więźniów politycznych złożony z 728 Polaków. Wśród nich byli więźniowie z południowych ziem okupowanej Polski, żołnierze polskiego września, członkowie organizacji podziemnych, młodzież gimnazjalna i studencka oraz niewielka grupka polskich Żydów. Dzień ten uznawany jest za początek funkcjonowania obozu. Na pamiątkę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz obchodzimy corocznie święto uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2006 roku.

 

 

Tekst: ks. mjr Tomasz Paszko
Foto: IPN, UdSKiOR

Zdjęcia

generuj pdf
go-up
Kontakt

Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego
ul. Żwirki i Wigury 9/13 (wejście od ul. Hynka 2)
00-909 Warszawa
tel. 261848752
fax. 261847745
Ordynariat.info@gmail.com

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane