Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
04 listopada 2020
Lubelskie: strażacka pomoc na cmentarzu
30 października br. grupa strażaków wraz z kapelanem wojewódzkim porządkowała cmentarz prawosławny w Łukówku. W kwietniu miała miejsce kradzież ogrodzenia nekropolii.

Cmentarz prawosławny w Łukówku Pięknym powstał w II połowie XIX wieku i znajduje się tuż przy drodze łączącej miejscowości Łukówek i Rudę. Obiekt jest cmentarzem czynnym. W 2008 roku, staraniami ks. Jerzego Hasiuka, ówczesnego wikariusza parafii prawosławnej we Włodawie, cmentarz uporządkowano. Dokonano wycinki drzew, pielęgnacji zieleni, zabezpieczono plac ogrodzeniem z metalowych paneli oraz usytuowano wotywny krzyż w centrum cmentarza. Każdego roku w tym uświęconym miejscu – w listopadzie, okresie paschalnym i w rocznicę poświęcenia krzyża – ma miejsce wspólna modlitwa.

W bieżącym roku stała się rzecz smutna i bulwersująca. Nieznani sprawy ukradli siedemnaście przęseł cmentarnego ogrodzenia. Szkoda jest tym bardziej znacząca, że były to elementy z części frontowej terenu nekropolii. Sprawę badała policja z Sawina. Sprawców i zguby nie odnaleziono.

Z Bożego błogosławieństwa, w ostatni piątek października, udało się jeszcze raz przywrócić cmentarzowi prawosławnemu w Łukówku należyty wizerunek. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz okolicznych strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej miało miejsce porządkowanie nekropolii oraz montaż nowego ogrodzenia. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Kapelan Straży Pożarnej Województwa Lubelskiego ks. dr Jarosław Szczur oraz strażak i Sołtys Łukówka Zenon Kołodziejczyk.

Nowe elementy ogrodzenia zostały sfinansowane z dobrowolnych ofiar oraz z dotacji Chełmskiego Centrum Kultury Prawosławnej.

Błogosławiony czyn zakończył się wspólną agapą w remizie strażackiej.

tekst: ks. Jarosław Szczur

foto: Autor

generuj pdf
go-up
Kontakt

Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego
ul. Żwirki i Wigury 9/13 (wejście od ul. Hynka 2)
00-909 Warszawa
tel. 261848752
fax. 261847745
Ordynariat.info@gmail.com

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane