Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
28 lipca 2021
Kolonie letnie dla dzieci rodzin mundurowych w Cieplicach
W dniach 19-26.07.2021 r. w Prawosławnym Domu Opieki pw. św. Stefana w Cieplicach, odbyły się kolonie letnie dla dzieci, będące stałym punktem planu rocznego Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego.

Czterdzieścioro dzieci funkcjonariuszy i pracowników Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej bardzo aktywnie spędziły czas w jednym z najpiękniejszych regionów w Polsce – Karkonoszach pod opieką kapelana POSG - ks. por. SG Piotra Nestoruka oraz wychowawców: mjr SG Jolanty Abramiuk, chor. szt. SG Barbary Kumpiałowskiej, por. SG Karola Mickiewicza oraz st. chor. szt. MW Jana Kondrusika. Każdy dzień spędzony na wyjeździe obfitował w ciekawe przygody, nowe doznania oraz mnóstwo aktywności na świeżym powietrzu. Dzieci z zainteresowaniem zwiedzały okoliczne atrakcje turystyczne: zamek Chojnik, z którego wieży miały możliwość podziwiania przepięknych widoków karkonoskich; najbardziej kolorową sztolnię w Polsce, gdzie poznały historię poradzieckiej kopalni uranu; pełen tajemnic Zamek Czocha z XIII wieku; najwyższy na Dolnym Śląsku i niezwykle malowniczy Wodospad Kamieńczyka; słynną hutę szkła kryształowego w Piechowicach, czy też wytwórnię ceramiki „Rutpol” w Bolesławcu.

Dużą atrakcję stanowiło również wejście na szczyt Szrenicy, skąd rozciąga się wspaniała panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej, wycieczka do niemieckiego Görlitz oraz w szczególności dwukrotny pobyt w nowoczesnym aquaparku – Termach Cieplickich.

Ważnym punktem programu była także wizyta w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, gdzie dzięki uprzejmości komendanta, dzieci poznały specyfikę funkcjonowania ośrodka szkolenia, zapoznały się z pracą przewodników psów służbowych wykorzystywanych w Straży Granicznej oraz obejrzały prezentację ich umiejętności. Wizyta w lubuskim ośrodku była też okazją do wzięcia udziału w pokazie symulatora wypadków drogowych i zapoznania się z zasadami bezpieczeństwa oraz udzielania pierwszej pomocy. 

W trakcie kolonii nie zabrakło też czasu na wspólną modlitwę, która była stałym elementem codziennego harmonogramu. Ostatniego dnia pobytu wycieczkowicze udali się do Jeleniej Góry, gdzie wzięli udział w nabożeństwach niedzielnych odprawianych jednocześnie w cerkwi prawosławnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz w pobliskim kościele rzymsko-katolickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Dziękowali za wspaniale spędzony czas, a także modlili się w intencji bezpiecznego powrotu do domu. 

 

<GALERIA ZDJĘĆ>

 

Tekst: mjr SG Jolanta Abramiuk
Foto: Archiwum POSG

Zdjęcia

generuj pdf
go-up
Kontakt

Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego
ul. Żwirki i Wigury 9/13 (wejście od ul. Hynka 2)
00-909 Warszawa
tel. 261848752
fax. 261847745
Ordynariat.info@gmail.com

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane