Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
07 października 2020
Inauguracja roku akademickiego w Dęblińskiej Szkole Orląt
We wtorek, 6 października odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego 2020/21 w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

Na studiach wojskowych rozpocznie kształcenie 116 podchorążych w kierunkach i specjalnościach studiów: lotnictwo i kosmonautyka oraz nawigacja i logistyka. W sumie nowy rok akademicki rozpocznie 522 podchorążych.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w kościele garnizonowym. Podczas nabożeństwa złożył życzenia i wzniósł modlitwę ks. płk Aleksy Andrejuk.

Główne uroczystości odbywały się w Klubie Uczelnianym. Po wprowadzeniu sztandaru LAW i odśpiewaniu hymnu państwowego Rektor - Komendant gen. bryg. pil. dr. Piotr Krawczyk powitał przybyłych gości oraz zgromadzoną kadrę i pracowników cywilnych. Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie ślubowania, po którym odśpiewano "Pieśń Rycerską" oraz wręczono indeksy przedstawicielom podchorążych i studentów cywilnych.

Rektor - Komendant w swym przemówieniu zwrócił uwagę na zmiany i wyzwania w procesie kształcenia wymuszone epidemią COVID 19 podkreślając, iż akademia stanęła na wysokości zadania w obliczu tego wyzwania. Na zakończenie przemówienia Rektor – Komendant zwrócił się do podchorążych słowami: Posmakowaliście już trudu, potu, łez i zmęczenia oraz wyczerpania. To jeszcze wszystko będzie, ale będzie też radość i ogromna satysfakcja ze świadomości poznawania rzeczy nowych i niezwykłych. (…) Będzie duma z munduru. Poczujecie satysfakcję, co to znaczy być podchorążym i już na całe życie zostanie z Wami najpiękniejsza melodia i wyjątkowe słowa Marszu Lotników…. To trzeba przeżyć! To warto przeżyć! Gratuluję Wam tej przygody!

Następnie  odbyło się  wręczenie medali MON i MEN oraz nagród rektorskich przez Dyrektora Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON Jakuba Mykowskiego, Inspektora Sił Powietrznych gen. dyw. pil. Jacka Pszczoły i Rektora – Komendanta gen. bryg. pil. dr Piotra Krawczyka. Odczytane zostały też  listy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka wystosowane do uczestników inauguracji. Uroczystość finalizował występ chóru akademickiego i wykład prof. dr. hab. inż. Grzegorza Kowaleczki pt.: „Metody symulacyjne w lotnictwie” oraz odegranie „Marszu Lotników”.

 

Tekst: ks. płk Aleksy Andrejuk
Foto: Marta Serafin

Zdjęcia

generuj pdf
go-up
Kontakt

Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego
ul. Żwirki i Wigury 9/13 (wejście od ul. Hynka 2)
00-909 Warszawa
tel. 261848752
fax. 261847745
Ordynariat.info@gmail.com

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane