Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
07 stycznia 2021
Boże Narodzenie
7 stycznia to wyjątkowy dzień w kalendarzu cerkwi prawosławnej. Tego dnia wierni uroczyście obchodzą święto Bożego Narodzenia, które nazywane jest też zimową Paschą.

W dniu poprzedzającym święto Bożego Narodzenia 6 stycznia,  o brzasku dnia, w prawosławnej parafii wojskowej w Warszawie wybrzmiały teksty, pieśni i hymny głoszące tę dobrą nowinę. Podczas Godzin Królewskich wyśpiewywane były teksty troparionów min.: "Niegdyś przyszła do Betlejem Mariam, zapisać się ze starcem Józefem, jako pochodzący z potomstwa Dawidowego, nosząc w łonie poczętego bez nasienia. Nadszedł czas narodzin i nie znalazło się ani jedno miejsce w gospodzie, ale pięknym pałacem wydała się Królowej grota. Chrystus się rodzi, aby podnieść upadły obraz.(troparion pierwszej godziny kanonicznej, ton 4).

Około godziny 9:00 Nieszporami rozpoczęła się Boska Liturgia św. Bazylego Wielkiego. Podczas tego nabożeństwa czytane były fragmenty proroctw ze Starego Testamentu (cs. paremije) o mającym nastąpić wkrótce wydarzeniu. Tuż po nich, czytane były tropariony dotyczące historii przyjścia na świat Boga w ludzkim ciele. Jednym z nich był troparion tonu 6: W tajemnicy urodziłeś się w grocie, ale niebo głosiło Ciebie wszystkim, jak ustami, posługując się gwiazdą, Zbawco, i przywiodło do Ciebie magów z wiarą kłaniających się Tobie, z którymi i nad nami zmiłuj się. Po przyjęciu ciała i krwi Zbawiciela podczas Boskiej Liturgii, wierni parafii wojskowej udali się do swoich domów, aby przygotować świąteczną, wigilijną wieczerzę.

O godzinie 17:00 wszyscy zebrali się w cerkwi, aby wychwalać nowonarodzonego zbawiciela, podczas nabożeństw: Wielkiego Powieczerza, Litii oraz Jutrzni. Podczas tych nabożeństw cerkiew zachęcała: Przyjdźcie wierni, zobaczmy, gdzie narodził się Chrystus i idźmy następnie za magami, wschodnimi królami, tam, gdzie wędruje gwiazda, do Tego, któremu nieustannie śpiewają aniołowie, pasterze grają na fujarkach godną pieśń, mówiąc: Chwała na wysokościach zrodzonemu dzisiaj z Dziewicy i Bogurodzicy w grocie Betlejem Judzkiego. Po nabożeństwie wierni udali się do swoich domów, aby w rodzinnej atmosferze móc radować się z narodzin Syna Bożego - dzieciątka Jezusa Chrystusa - opiewając go przy wigilijnym stole, kolędami i pastorałkami.

Następnego dnia o godzinie 9:00 wierni parafii wojskowej zebrali się podczas Boskiej Liturgii, aby dopełnić świąteczną radość z Bożego Narodzenia i połączyć się z nim w Sakramencie Eucharystii - poprzez przyjęcie Ciała i Krwi Chrystusowej.

Nabożeństwo zakończyło wspólne, radosne kolędowanie.

 

Chrystus się rodzi!

Wychwalajcie go!

 

Link do Kolęd Prawosławnych: https://www.youtube.com/watch?v=RMVG-g8eZ30

 

 

Tekst: lektor ppor. Tomasz Pieczarka
Foto: ks. mjr Łukasz Godun, lektor ppor. Tomasz Pieczarka

generuj pdf
go-up
Kontakt

Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego
ul. Żwirki i Wigury 9/13 (wejście od ul. Hynka 2)
00-909 Warszawa
tel. 261848752
fax. 261847745
Ordynariat.info@gmail.com

    
  • BIP