Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
09 stycznia 2021
Boże Narodzenie i akcja "Łączymy na Święta"
W dniach 4-5 stycznia podlascy Terytorialsi, za pomocą wideo-rozmów, ponownie połączyli seniorów z ich rodzinami. Tym razem okazją były nadchodzące święta Bożego Narodzenia wg. obrządku prawosławnego.

Pierwsza faza ogólnopolskiej operacji "Łączymy na święta" odbyła się w dniach 21-24 grudnia. W ciągu pierwszych trzech dni akcji żołnierze WOT połączyli około 1000 osób w całym kraju z rodzinami i bliskimi.

Z inicjatywy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej projekt został rozszerzony także na seniorów, którzy obchodzą prawosławne święta Bożego Narodzenia. W dniach 4-5 stycznia br. Terytorialsi odwiedzili domy pomocy społecznej: w Białowieży, Hajnówce i Trześciance. Z możliwości wideo-rozmowy z rodzinami skorzystało ponad 20 seniorów. Dwie z tych placówek należą do Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS.

W listopadzie żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej udzieli wsparcia podopiecznym domu w Trześciance, gdzie pojawiło się ognisko koronawirusa. Pomoc była nieoceniona i odciążyła nasz personel medyczny. Podziękowania popłynęły do żołnierzy od JE metr. Sawy oraz JE bp. Pawła - powiedział ks. Adam Ostapkowicz, dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia diecezji warszawsko-bielskiej.

W Białowieży organizacją akcji zajęli się żołnierze 14. Batalionu Lekkiej Piechoty, którzy na co dzień są pracownikami tej placówki. Rodziny i podopieczni byli bardzo zadowoleni. Dzięki wideo-rozmowie widać twarze, a zatem także i emocje. Nie brakowało łez szczęścia - mówi szer. Emilia Dmitruk.

Podczas akcji "Łączymy na święta" w województwie podlaskim wsparcie otrzymali pacjenci i pensjonariusze trzynastu szpitali, domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych.

 

Tekst i foto: lektor ppor. Tomasz Pieczarka [za:] sway.office.com

Zdjęcia

generuj pdf
go-up
Kontakt

Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego
ul. Żwirki i Wigury 9/13 (wejście od ul. Hynka 2)
00-909 Warszawa
tel. 261848752
fax. 261847745
Ordynariat.info@gmail.com

    
  • BIP