Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
22 czerwca 2022
100-lecie Akademii Marynarki Wojennej
21.06.2022 w Toruniu odbyły się uroczystości upamiętniające 100 rocznicę powstania Akademii Marynarki Wojennej.

To właśnie miasto Toruń było pierwszym miejscem, gdzie w roku 1922 rozpoczęła swą działalność Szkoła Oficerska Marynarki Wojennej. Z tej okazji w toruńskiej parafii garnizonowej św. Katarzyny odprawione zostało uroczyste nabożeństwo w intencji uczelni, jej pracowników i podchorążych. W trakcie nabożeństwa modlitwę wygłosił Prawosławny Ordynariusz Wojskowy Abp Jerzy, składając jednocześnie, całej społeczności akademickiej życzenia z okazji tak pięknego jubileuszu.

Po zakończonej liturgii uczestnicy święta, wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną MW i Kompanią Reprezentacyjną MW przemaszerowali ulicami miasta do miejsca, w którym pierwotnie stał budynek uczelni. Tutaj odbył się uroczysty apel w trakcie którego odsłonięto tablice upamiętniającą 100 rocznicę istnienia uczelni. Odsłonięcia tablicy dokonał Rektor-Komendant Akademii, kontradmirał Tomasz Szubrycht wraz z Prezydentem Torunia, Michałem Zaleskim, a jej poświęcenia biskupi polowi trzech duszpasterstw wojskowych. Po uroczystym apelu, w centrum toruńskiej starówki odbył się krótki koncert Orkiestry Reprezentacyjnej MW oraz pokaz musztry w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej MW. Toruńskie uroczystości były jednym z elementów upamiętniających 100 rocznice powstania Akademii Marynarki Wojennej, które odbywają się na przestrzeni tego roku, a ich zwieńczeniem będzie święto w Gdyni 21.10.2022.

Prawosławnemu Ordynariuszowi Wojskowemu towarzyszył dziekan MW, ks. kmdr Daniel Popowicz, obecny był również proboszcz miejscowej parafii, ks. płk rez. Mikołaj Hajduczenia.

 

 

Tekst: ks. kmdr Daniel Popowicz
Foto: AMW

generuj pdf
go-up
Kontakt

Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego
ul. Żwirki i Wigury 9/13 (wejście od ul. Hynka 2)
00-909 Warszawa
tel. 261848752
fax. 261847745
Ordynariat.info@gmail.com

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane