Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
09 maja 2022
Wrocławskie uroczystości 8 i 9 maja

W  dniu 8 maja na terenie cmentarza Żołnierzy Polskich we Wrocławiu, gdzie spoczywa 11 żołnierzy wyznania prawosławnego, odbyły się uroczystości upamiętnienia 77. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Kompania Wojska Polskiego i Straży Więziennej zabezpieczyła szyk dla pocztów sztandarowych i Orkiestry Reprezentacyjnej WL. Jak co roku, zaznaczyli swoją obecność okolicznościowymi przemówieniami Dowódca Garnizonu Wrocław płk dr Jerzy Kwika,  Wicewojewoda Dolnośląski Bogusław Szpytma i Poseł RP Paweł Hreniak.

W przewidzianym ceremoniałem czasie zostały wygłoszone modlitwy o Wieczny Spoczynek i Boże miłosierdzie dla poległych i zaginionych żołnierzy, funkcjonariuszy i ludności cywilnej. Prawosławny Ordynariat  WP reprezentowali: ks. dr ppor. Igor Habura i ks. Grzegorz Cebulski.

W dniu 9 maja na terenie Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej we Wrocławiu, miało miejsce przywitanie Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, po otrzymaniu nominacji generalskiej - Pana nadbrygadiera Marka Kamińskiego.  

W zbiórce uczestniczył zastępca komendanta głównego PSP,  posłowie na sejm RP, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, szefowie służb mundurowych z województwa dolnośląskiego, przedstawiciele związków zawodowych oraz funkcjonariusze i pracownicy komendy wojewódzkiej PSP.

Ksiądz Grzegorz Cebulski w imieniu Prawosławnego Duszpasterstwa Policji złożył na ręce Komendanta gratulacje oraz ikonę Zbawiciela. Pan nadbrygadier Marek Kamiński podziękował za możliwość współpracy z Prawosławnym Duszpasterstwem Pożarnictwa w osobie kapelana ks. Marka Bonifatiuka oraz za możliwość innych spotkań z duchownymi i wspólnotami wiernych prawosławnych na Dolnym Śląsku.

 

 

Tekst: ks. Grzegorz Cebulski
Foto: Aleksander Cebulski, www.gov.pl

Zdjęcia

generuj pdf
go-up
Kontakt

Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego
ul. Żwirki i Wigury 9/13 (wejście od ul. Hynka 2)
00-909 Warszawa
tel. 261848752
fax. 261847745
Ordynariat.info@gmail.com

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane