Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
18 grudnia 2020
Wigilijne spotkanie w Wojsku Polskim
Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp Jerzy, wziął udział w wigilijnym spotkaniu dowódcami i żołnierzami Wojska Polskiego. W tym roku, wyjątkowo, spotkanie to miało charakter wideokonferencji z ponad 30 jednostkami wojskowymi służącymi w kraju i poza granicami.

W spotkaniu uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą. Ze słowem do swoich żołnierzy zwrócił się także Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas spotkania głos zabrali trzej ordynariusze wojskowi: prawosławny, rzymsko-katolicki oraz ewangelicki. W spotkaniu uczestniczył również Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Święta Bożego narodzenia są pełne mądrych paradoksów. Bóg staje się człowiekiem i bierze na siebie to co gorsz. Rezygnuje z tego co lepsze. Przychodzi na świat i rodzi się po to, żeby umrzeć – kiedy my wszyscy my rodzimy się po to, żeby żyć. Rodzi się po to żeby umrzeć i pokonać śmierć. To jest wielka nadzieja – w tych słowach – na to, że przyjdzie także w tym roku, żeby wziąć od nas to co gorsze. To z czym nie potrafimy sobie w ostatnim czasie poradzić. – tymi słowami rozpoczął wystąpienie Jego Ekscelencja abp Jerzy. Kontynuując powiedział, że jest to czas egzaminu naszej wiary – zadając wszystkim pytanie – Czy potrafimy święta Bożego Narodzenia przeżyć tak,  jak zawsze o tym mówiliśmy w czasie spokojnym? Mianowicie czy potrafimy – znaleźć miejsce w swoim sercu dla Jezusa Chrystusa? On nie potrzebuje dużo tego miejsca. Potrzebuje odrobinę tego miejsca, po to żeby nam pomóc uporać się z tym, co jest dla nas trudne. Po to przychodzi na świat, żeby dać nam Zbawienie – wybawienie od tego co nas zabija i boli. Te słowa powinny szczególnie dzisiaj do nas dotrzeć, ponieważ będziemy świętować jedno z najpiękniejszych świąt - zimową paschę. Świętujemy święto nadziei i radości. Niech ta nowonarodzona radość i nadzieja, pomoże nam być silniejszymi i mądrzejszymi, w tym co spotykamy w naszym życiu – dodał prawosławny ordynariusz.

Składam najserdeczniejsze życzenia, zdrowia tak ważnego, Bożego błogosławieństwa i wielkiej, wielkiej nadziei, że ta próba, przeminie. Tymi słowami arcybiskup Jerzy zakończył swoje życzenia skierowane do pary prezydenckiej, ministrów, wszystkich generałów i całej społeczności wojskowej zebranej na auli Wojskowej Akademii Technicznej oraz przed kamerami na wideokonferencji.

Zachęcamy do obejrzenia całej transmisji ze spotkania wigilijnego w Wojsku Polskim - klikając w poniższy link:

https://www.youtube.com/watch?v=n16BWdQK-v0&feature=emb_logo

 

Tekst: lektor ppor. Tomasz Pieczarka
Foto: [za:] www.prezydent.pl

Zdjęcia

generuj pdf
go-up
Kontakt

Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego
ul. Żwirki i Wigury 9/13 (wejście od ul. Hynka 2)
00-909 Warszawa
tel. 261848752
fax. 261847745
Ordynariat.info@gmail.com

    
  • BIP