Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
26 grudnia 2020
Liturgia polowa w Bemowie Piskim
Dnia 25 grudnia sprawowana była pierwsza świąteczna liturgia polowa w po-wojennej historii Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Liturgia sprawowana była dla żołnierzy rumuńskich stacjonujących przez pół roku w Polsce, w ramach natowskiej batalionowej grupy bojowej w Orzyszu i Bemowie Piskim.

Dnia 21 grudnia odbyło się spotkanie Dziekana Wojsk Lądowych ks. płk Andrzeja Jakimiuka z zastępcą komendanta Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu mjr. Arturem Żuber oraz delegacją żołnierzy rumuńskich na czele z dowódcą mjr. Baciu Adrian. Na spotkaniu ustalono iż żołnierze stacjonujący w Polsce potrzebują opieki duszpasterskiej, a także w tym świątecznym czasie, celebracji nabożeństwa Bożonarodzeniowego. Efektem była wspomniana liturgia polowa. Z powodu sytuacji epidemiologicznej żołnierze kontyngentów zagranicznych nie mogą opuszczać Ośrodka Poligonowego w Bemowie Piskim. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji było odprawienie Liturgii na placu apelowym ośrodka, co umożliwiało zachowanie dystansu społecznego oraz wytycznych sanitarnych w tym zakresie.

W liturgii uczestniczyło około stu żołnierzy, z których wielu przyjęło święte sakramenty. Nabożeństwu przewodniczył ks. płk Andrzej Jakimiuk w asyście ks. ppor. rez. Jarosława Jaszczuka oraz ks. por. SG Pawła Siebiesiewicza.  Na zakończenie Liturgii celebrans pozdrowił żołnierzy ze Świętem Bożego Narodzenia w  imieniu Jego Ekscelencji Jerzego, Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego, Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego, życząc aby po zakończeniu służby w Polsce w dobrym zdrowiu i z nabytym doświadczeniem powrócili do swoich bliskich i swojego kraju. W podziękowaniu za opiekę duszpasterską Dowódca Kontyngentu Rumuńskiego przekazał księżom kapelanom pamiątkowy ryngraf swojej jednostki.

 

Tekst i foto: ks. płk Andrzej Jakimiuk

Zdjęcia

generuj pdf
go-up
Kontakt

Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego
ul. Żwirki i Wigury 9/13 (wejście od ul. Hynka 2)
00-909 Warszawa
tel. 261848752
fax. 261847745
Ordynariat.info@gmail.com

    
  • BIP